10 najlepszych podręczników do nauki języka angielskiego dla dorosłych.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Tradycyjne podręczniki do nauki języka potrafią zanudzić kursantów na śmierć. Już dawno pogrzebaliśmy erę kaseciaków. Płyty CD także są u zmierzchu swego żywota. Obecnie lektorzy muszą wstrząsnąć publiką za pomocą materiałów audiowizualnych aby podtrzymać ich zainteresowanie, zwiększyć produktywność i wzmocnić motywację. Dlatego przygotowałam dla Was 10 najlepszych książek do nauki angielskiego dla dorosłych (kurs o profilu ogólnym), którą stworzyłam całkowicie w oparciu o moje własne doświadczenia podczas prowadzenia kursów. Jeśli czujecie, że jesteście trochę w tyle, to ta lista będzie świetnym początkiem do podjęcia akcji poszukiwawczej proaktywnych metod nauczania.

Egzystujemy w czasach, w których każdy z nas jest nieustannie stymulowany szalonym tempem życia, ciągłym napływem informacji i robieniem kilku rzeczy na raz, więc nie dziwi fakt, że potrzebujemy intensywnej stymulacji także podczas nauki języka. Kursanci są skupieni na szybkich rezultatach – teraz! Chcą mówić i myśleć w obcym języku od ręki. Dlatego też każdy nauczyciel musi wgryźć się w innowacje technologiczne, które sprawią, że szkolenia będą bardziej kreatywne i angażujące. Aby wspierać naszą pasję nauczania wydawnictwa prowadzą nieustającą wojnę na oszałamiające pakiety do podręczników, które skupiają się głównie na interakcji. Takie komponenty cyfrowe zawierają najczęściej:

 • autentyczne materiały audiowizualne, które nie tylko wzbudzają zainteresowanie i wchłanianie języka, ale też redukują napięcie towarzyszące procesowi nauki,
 • autentyczne teksty, artykuły oraz tematy z którymi kursanci mogą się identyfikować,
 • symulacje, które odzwierciedlają użycie naturalnego języka w życiu codziennym,
 • zajmujące gry językowe,
 • dialogi, które mogą być ćwiczone zaraz po ich obejrzeniu,
 • materiały do powielenia
 • klucze odpowiedzi do ćwiczeń itp.

Jak widzicie wszystkie materiały są zgromadzone w jednym miejscu. Wygodne, prawda? Wszystko czego potrzebujecie to tablica multimedialna, komputer, projektor albo, jeśli prowadzicie zajęcia jeden na jeden, tudzież w małych grupach, zwyczajnie laptop.

Dobra wiadomość dla tych, którzy wolą się uczyć sami poza murami szkół wszelakich: wszystkie materiały są przygotowane tak aby nadawały się także do samodzielnej nauki!

Warto też wspomnieć, że wszystkie zawarte w liście książki do nauki angielskiego, a także ćwiczenia do nich, książka nauczyciela i materiały multimedialne są ponad wszystkimi podziałami. Zacierają granice pomiędzy rasami, poglądami na życie i świat, niepełnosprawnością, statusem społecznym, ekonomicznym itp. Ale przejdźmy do rzeczy. Lista. Do wszystkie zawartych w niej podręczników do nauki są oczywiście dołączane komponenty. Ponadto są one w pełni wspierane przez strony internetowe wydawnictw, na których także możecie znaleźć materiały dodatkowe, gry, ćwiczenia gramatyczne, itp.

 1. Oxford New English File (mój osobisty faworyt) jest dostępny w dwóch wersjach językowych: amerykańskiej i brytyjskiej. Zawiera całą masę materiałów autentycznych: teksty, wywiady z przechodniami, filmy itp. Jest reklamowany jako „najlepszy sposób aby zachęcić kursantów do mówienia” i muszę przyznać, że faktycznie tak jest! W podręczniku znajdziesz zatrzęsienie ćwiczeń na mówienie, słuchanie, pisanie i gramatykę w dobrze zbilansowanych proporcjach. Są też dostępne appki na telefon i tablety.
 2. Cambridge English Unlimited odznacza się mnogością materiałów autentycznych, które wpływają na to, że kursanci będą komunikować się w codziennych sytuacjach o wiele bardziej efektywnie. Wierzcie mi, że ta książka poprowadzi Was za rękę a w sieci znajdziecie nieomalże niewyczerpane źródło dodatkowych materiałów do niej.
 3. Oxford English Result kupujemy wraz z obietnicą „silnego nacisku na motywację kuranta i jego zdolności komunikacyjne”. Ten produkt absolutnie mnie nie zawiódł. Naprawdę jest bardzo pomocny zwłaszcza jeśli napotyka się problem słabo zmotywowanej grupy. Jeśli również tak jak ja mieliście w przeszłości taki problem, bądź borykacie się z nim obecnie, to ta książka jest dla Was.
 4. Pearson Longman Language Leader „zapewnia refleksyjne i zadaniowe podejdzie do nauki języka angielskiego.” Osobiście uważam, że książka poszerza horyzonty za sprawą ogromu wyjątkowo dojrzałych materiałów autentycznych traktujących o społeczeństwie, inżynierii, technologii, historii, środowisku, naukach medycznych itp.
 5. Cambridge Touchstone Blended Learning „pierwsza na świecie w pełni zintegrowana metoda kształcenia rozwijająca cztery umiejętności językowe i pozwalająca na prowadzenie zajęć w klasie oraz online”. Jest to znakomita pomoc językowa, która pozwala absolutnie każdemu na wykorzystanie metody zintegrowanej. Niestety książka wraz z materiałami dostępna jest wyłącznie w wersji amerykańskiej a wydawca nie ma zamiaru poszerzać jej o wersję brytyjską. Niemniej jednak jest wiele fantastycznych pozycji opublikowanych w tej ostatniej, więc nie ma o co kruszyć kopii.
 6. Macmillan Global robi użytek nawet z mediów społecznościowych. Promuje się jako „propagujący umiejętności krytycznego myślenia”. Jakie są moje obserwacje? Układ graficzny nie jest przeładowany. Znajdzie się miejsce na notatki na marginesach. Naprawdę ogarnięta, fajna pozycja. Co jest jednak najważniejsze to to, że kursanci muszą sami przemyśleć sobie swój sposób nauki i wziąć odpowiedzialność za cały proces. Taki rodzaj refleksji jest wyjątkowo doceniany przez nauczycieli, prawda?
 7. Pearson Longman Cutting Edge 3rd Edition zasadza się na „zadaniowym podejściu do nauki języka”. Rozdziały oznaczone jako task mają za zadanie wywołać dyskusję ale też dać czas na przygotowanie wypowiedzi. Podręcznik zawiera strony Language Live, które „pokazują kursantowi funkcjonalność języka angielskiego poprzez materiał zawarty na DVD oraz audio klipach”. To co urzekło mnie najbardziej to materiały, wideo i appki na telefon. Bardzo fajne.
 8. Oxford English for Life. Jest stworzony dla „kursantów, którzy chcą nauczyć się języka codziennego i cenią sobie w szczególności prostolinijne i bezpośrednie podejście do nauki”. Najbardziej zainteresował mnie koncept jedna strona – jedna lekcja skupiona wyłącznie na jednym zagadnieniu. Idealne rozwiązanie dla osób hołdujących zasadzie „Dziś pytanie, dziś odpowiedź”.
 9. Oxford Network „sprzęga siły mediów społecznościowych aby wspomóc naukę języka angielskiego”. Osobiście uwielbiam ten łatwy do wykorzystania (czasami wręcz bez przygotowania) koncept jedna strona-jedna lekcja-jeden wynik. Najbardziej intrygującym narzędziem w tej serii jest interaktywna możliwość sprawdzenia postępów uczniów poza klasą a także komunikacji z nimi.
 10. Pearson Longman Face2Face 2nd Edition „kładzie nacisk na powtórkę materiału i przetwarzanie go wspomagając kursantów w bardziej efektywnej nauce”. Rozdziały Get Ready Get it Right dają szansę na przygotowanie wypowiedzi podczas ćwiczeń konwersacyjnych. Cóż mogę rzec? Naprawdę skupia się on na aspektach słuchania i mówienia. Jeśli ktoś z Was boryka się z takimi problemami w grupie, to będzie zachwycony tym podręcznikiem.

Disclaimer: Wszystkie zawarte przeze mnie propozycje podręczników do nauki angielskiego są podyktowane wyłącznie moimi osobistymi doświadczeniami podczas prowadzenia zajęć a artykuł nie ma na celu reklamowanie żadnego z tych produktów. Jeśli chcesz podzielić się ze mną swoimi przemyśleniami na temat materiałów do nauczania, proszę napisz do mnie korzystając z ramki komentarzy poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *